Wiatromierz Chrzanów

Prasówki

Większość właścicieli firm chodzących w istocie jachtów doskonale zdaje sobie sprawę, że w trakcie poruszania się po różnych akwenach wodnych koniecznie należy kontrolować warunki pogodowe. Dzięki temu wzrasta bowiem poziom bezpieczeństwa również ich jednych, kiedy również pasażerów. W niniejszym końcu potrzebne jest używanie odpowiednich narzędzi pomiarowych – jednym z nich stanowi wiatromierz, służący przede wszystkim do mierzenia prędkości, czyli siły wiatru. Dodajmy jednak, że wówczas nie jedyna funkcja, jaką spełnia ten właściwy sprzęt.

Wiatromierz Żabno

 

Urządzenie znacznie ułatwiające żeglowanie

Wiatromierze, określane fachowo mianem anemometrów, to narzędzia stosowane zwykle do pomiaru prędkości wiatru, chociaż mogą same z powodzeniem służyć do mierzenia prędkości gazów i cieczy (funkcjonalność chce od modelu). Na jachcie sens ich bycia uzasadniają szczególnie dwa argumenty o charakterze psychologicznym.

Wiatromierz Żabno

 

Po pierwsze posiadają one okazać, że w możliwościom czasie wiatr wieje z prawą siłą (np. 10 lub 15 km/h), w kontraktu z czym wszystko stanowi w czasie i można prowadzić dalej. Po inne natomiast umożliwiają ustalenie tendencji – czy siła wiatru się wzmaga, czy raczej siada. Nowoczesne anemometry pozwalają m.in. na: szybkie ustalenie prędkości chwilowej oraz maksymalnej, dowolną modyfikację jednostek pomiarowych (metry, kilometry, węzły, mile albo stopy), mienie ze sprzętu w warunkach nocnych (dzięki podświetleniu wyświetlacza), ustawienie alarmu (budującego się automatycznie w postaci, gdy siła wiatru przekroczy ustaloną wartość), a nawet określenie prędkości jachtu i kąta jego wynikania, kiedy przenosi się pod wiatr (w stosunkach). Dbajmy o tym, że kwalifikując się na zakup omawianego urządzenia, należy dawać godną troskę na to, czy zajmuje ono wyjątkowy dokument poświadczający jego precyzyjność – stanowi toż tzw. Świadectwo Wzorcowania, ewentualnie Certyfikat Kalibracji.

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Główne rodzaje wiatromierzy

Wiatromierz Żabno

Na placu jest silny wybór innego rodzaju wiatromierzy, które można bez problemu nabyć także przez internet, kiedy oraz w stacjonarnych sklepach żeglarskich. Najprostszy podział uwzględnia modele ręczne oraz stacjonarne – ze wskaźnikiem kierunku wiatru lub bez niego. Te podstawowe są znacznie tańsze (pozwalamy je szybko za około 200-300 zł, a nawet taniej) i wolno je z powodzeniem przechowywać w kieszeni spodni, jednak te drugie są bardziej rozwinięte i osadza się je zwykle na topie masztu (zapłacimy za nie od 800 zł wzwyż). Jeśli zaś idzie o bardziej szczegółowe rozróżnienie, to stare do działania z czterema głównymi kategoriami omawianego sprzętu. Najmodniejsze a powszechnie stosowane są modele wiatrakowe, urządzone w wiatraczek o różnej średnicy – zazwyczaj 14, 74 albo 100 mm. Oprócz nich w zakładach znajdziemy także możliwości elektroniczne: posiadające sondę cieplno-oporową, określające prędkość przepływu w oparciu o ciśnienie mierzone za pomocą tzw. rurki Pitota, a też służące do regulacji i pomiaru nawiewu na anemostatach oraz kratkach odznaczających się większymi rozmiarami (tzw. balometry).

Wiatromierz Żabno

Artykuł powstał przy zgodzie Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *